نانوبافت هایی که بازدهی سلول های خورشیدی را افزایش می دهند

نانوبافت هایی که بازدهی سلول های خورشیدی را افزایش می دهند
سرویس علم و فناوری - پژوهشگران آلمانی در بررسی جدیدی دریافتند که شاید استفاده از نانوبافت‌ها روی سلول‌های خورشیدی بتواند به افزایش بازدهی آنها کمک کند.
به گزارش سرویس علم و فناوری برخط نیوز به نقل از ایسنا - نانومگزین، پژوهشگران آلمانی در شبیه سازی ها و آزمایش های گوناگون نشان داده اند که قرار دادن بافت هایی در مقیاس نانو روی سلول های خورشیدی پروسکایت/ سیلیکون می تواند کارآیی این سلول ها را تا اندازه قابل توجهی افزایش دهد. آنها یک طراحی جدید نانوبافت ارائه داده اند که شاید بتواند بازدهی را تا بیش از ۲۹ درصد بالا ببرد. شبیه سازی ها نشان می دهند که شاید روش های بهتر بتوانند به بهبود بیشتر این روش کمک کنند.
"فیلیپ تاکهورن"(Philipp Tockhorn)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ما سلول های خورشیدی پروسکایت/ سیلیکون را ارائه می دهیم که با بهترین سلول های ارائه شده در این زمینه، هم تراز هستند. یافته های ما ممکن است به توسعه بیشتر سلول های خورشیدی پروسکایت/ سیلیکون بیانجامند و بتوانند به کاهش هزینه برق خورشیدی کمک کنند.
پروسکایت ها، موادی هستند که ساختار بلوری مشابه پروسکایت معدنی طبیعی را دارند. این مواد نیمه رسانا، نور خورشید را به صورت کارآمدی به انرژی تبدیل می کنند و تمرکز اصلی برای توسعه نسل بعدی فناوری های انرژی خورشیدی به شمار می روند.
تاکهورن و همکارانش، به بررسی این موضوع پرداختند که چگونه قرار دادن بافت هایی در مقیاس نانو می تواند بر عملکرد سلول های خورشیدی ساخته شده از پروسکایت تاثیر بگذارد.
آنها ابتدا از یک شبیه سازی رایانه ای استفاده کردند تا جریان الکتریکی در سلول های پروسکایت و سیلیکون را هنگامی که لایه پروسکایت، کاملا هموار است و نانوبافت فقط روی قسمتی قرار دارد که با لایه سیلیکون برخورد می کند، محاسبه کنند. ارتفاع برآمدگی های شبیه سازی شده، حدود ۳۰۰ نانومتر بود و ۷۵۰ نانومتر با یکدیگر فاصله داشتند.
پژوهشگران برای بررسی بیشتر تاثیر نانوبافت بر عملکرد سلول خورشیدی، طراحی متفاوتی برای سلول های خورشیدی پروسکایت/ سیلیکون ارائه دادند که یکی با لایه ای از پروسکایت کاملا مسطح و دیگری با لایه ای از پروسکایت انجام شد که در قسمت بالا، مسطح و در قسمت پایین، برآمده بود. آنها دریافتند که نانوبافت، جذب نور و جریان تولید شده در لایه سیلیکون را افزایش می دهد.
تاکهورن ادامه داد: نانوبافت نه تنها جذب نور را به صورت قابل توجهی بهبود می بخشد، بلکه به افزایش کیفیت الکترونیکی سلول خورشیدی می انجامد و به داشتن شرایط بهتر پردازش لایه کمک می کند.
به گفته پژوهشگران، یافته های این پژوهش، راه امیدوارکننده ای را برای پیشرفت های بیشتر نشان می دهند. آنها براساس نتایج شبیه سازی پیش بینی کردند که احتمالا عملکرد یک سلول خورشیدی با نانوبافتی روی قسمت بالا و پایین، بیشتر می شود و بازدهی آن تا بیش از ۳۰ درصد افزایش می یابد.
تاکهورن اضافه کرد: توسعه بیشتر این روش، امکان پذیر است اما به پیشرفت روند ساخت برای افزودن نانوبافت نیاز خواهد داشت.
۱۸ اَمرداد ۱۴۰۰
تعداد بازدید : ۲۷۲
کد خبر : ۱۶

نظرات بینندگان

برای نظر دادن ابتدا باید به سیستم وارد شوید. برای ورود به سیستم روی کلید زیر کلیک کنید.